Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Małe cuda na oddziale neurochirurgii

15.02.2018 Kategoria: Informacje


Na Oddziale Neurochirurgii w mieleckim szpitalu pacjenci stawiają swoje pierwsze kroki po przebytych urazach i trudnych, wykonanych zabiegach. To ważny etap rehabilitacji i przede wszystkim, szansa na odzyskanie sprawności.

- Postawienie pierwszego kroku jest niesamowitym uczuciem. Człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że małe rzeczy mogą tak bardzo motywować i cieszyć – mówi pan Jerzy, jeden z pacjentów, który przebywał na oddziale zabiegowym Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu na przełomie stycznia i lutego br. Złamanie kręgosłupa doprowadziło u niego do niedowładu kończyn dolnych. Uraz sprawił, że był w stanie pokonywać samodzielnie jedynie krótkie dystanse. Ratunkiem dla niego była operacja, a następnie rehabilitacja na wyspecjalizowanej bieżni do nauki chodu, która znajduje się na wyposażeniu mieleckiego szpitala.

Bieżnia tego rodzaju pozwala na rozwijanie u pacjenta prawidłowych wzorców chodu, stymuluje jego równowagę, koordynację oraz siłę i wytrzymałość poszczególnych grup mięśniowych. – Sprzęt pozwala na dostosowanie do potrzeb pacjenta wielu parametrów, w tym szybkości chodu, długości kroku czy siły nacisku kroku. Dzięki temu możemy wykonywać spersonalizowane treningi i w widoczny sposób obserwować postępy pacjenta – mówią rehabilitanci z Oddziału Neurochirurgii. Nowoczesna bieżnia – chorym takim jak pan Jerzy – pozwala odzyskiwać siły i wydłużać możliwe do pokonania dystanse z kilku kroków do nawet kilkuset metrów.

Indywidualna, specjalistyczna rehabilitacja pooperacyjna stosowana jest w przypadku około 30% chorych Oddziału Neurochirurgicznego. Dotyczy osób z niedowładami kończyn górnych lub dolnych, a także cierpiących na zaburzenia chodu. - Wczesna rehabilitacja pooperacyjna służy przede wszystkim przystosowaniu oraz przywróceniu pacjenta do samodzielności w aktywnościach życia codziennego. Jej wczesne wdrożenie jest nie tylko warunkiem szybszego powrotu do zdrowia, ale i czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia powikłań czy też pomocą w wyrobieniu dobrych nawyków ruchowych – podkreśla lek. med. Wacław Pokrywka, kierownik Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu.

W 2017 roku na Oddziale Neurochirurgii było leczonych 1446 pacjentów, u których przeprowadzono 1100 operacji. Średni czas pobytu na oddziale wynosił 7 dni. Tyle, średnio, liczy również rehabilitacja pooperacyjna na oddziale.

- Oczywistym jest, że rehabilitacja po ciężkich urazach i skomplikowanych operacjach jest procesem długotrwałym. Wielu pacjentów podkreśla jednak, jak duże znaczenie miała dla nich rehabilitacja ruchowa wdrożona tuż po zabiegu, jeszcze w czasie przebywania na oddziale neurochirurgicznym. To bardzo ważna i często niedostrzegana praca szeregu fizjoterapeutów. Cieszę się, że wykonywana jest ona tak dobrze akurat w mieleckim szpitalu, będącym przecież pierwszym spośród szpitali powiatowych, który utworzył w swoich strukturach oddział neurochirurgiczny – podkreśla Leszek Kwaśniewski, dyrektor szpitala.

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku