Klub Środowisk Twórczych ma już 40 lat!

11.10.2021 Kategoria: Kultura

Starosta mielecki Stanisław Lonczak przekazał życzenia artystom zrzeszonym w mieleckim KŚT. Jubileuszowa gala z okazji 40-lecia klubu odbyła się w niedzielę, 10 października.

Galę otworzyła dyrektor MBP w Mielcu Jolanta Strycharz, jako gospodarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, a zarazem współorganizator jubileuszowego przedsięwzięcia.

Spotkanie zgromadziło blisko 100 gości, a wśród nich przedstawicieli władz publicznych, samorządowych, prezesów organizacji pozarządowych, sponsorów. Władze samorządowe Powiatu Mieleckiego reprezentowali na wydarzeniu: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Paprocki.

Historię klubu świętującego 40-lecie istnienia przybliżył zebranym Janusz Chojecki, Prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, wspominając inicjatora i założyciela Klubu Środowisk Twórczych, pierwszego prezesa TMZM Edwarda Żyrkowskiego. Podziękowania złożył także na ręce prezes Jadwigi Klaus – za dynamiczny rozwój Klubu w okresie jej ponad 10-letniej prezesury.

Jubileuszowe spotkanie stało się okazją do wręczenia nagród honorowych przyznanych przez Zarząd TMZM oraz medali Gloria Artis nadanych przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Prestiżowe odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali:
- Andrzej Bednarz - artysta malarz członek Klubu ŚT, Członek Zarządu TMZM
- Maria Alicja Korzeniowska - artystka malarz, członek KŚT
- Jacek Krzysztofik – dr historii, wieloletni społecznik, b. wiceprezes Zarządu TMZM
- Piotr Pszeniczny - artysta malarz i rzeźbiarz, członek KŚT
- Halina Saj - artystka malarz, członek KŚT
- Kazimierz Trela - poeta, autor tekstów dla wybitnych polskich piosenkarzy, członek MGL SŁOWO

Jadwiga Klaus, Prezes KŚT, otrzymała z kolei Brązowy Medal „Gloria Artis”. Odznaczenia w imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dokonał Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos.

Wydarzeniu towarzyszyła jubileuszowa wystawa pn. "Inne Świata Widzenie ...". W jej ramach, w mieleckiej bibliotece, podziwiać można łącznie 150 prac przygotowanych przez 70 członków klubu.

- To wy jestresćie bohaterami tego dnia, jesteście solą tej ziemi, twórzcie, bądźcie artystami o otwartych sercach i wspaniałej duszy. Jeszcze raz wam bardzo dziękuję – powiedziała do członków KŚT prezeska klubu, Jadwiga Klaus.

Najlepsze życzenia i gratulacje na ręce artystów, przekazali także licznie zgromadzeni goście, wśród nich starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Jubileuszową galę uświetnił koncert młodzieżowego zespołu muzyki dawnej „Hortus Musicus” pod dyrekcją Tomasza Nowakowskiego.

Zdjęcia: TMZM