Górki pierogową stolicą Polski!

20.09.2021 Kategoria: Kultura

Góreckie Stowarzyszenie Kobiet Victoria po raz kolejny zorganizowało Powiatowe Mistrzostwa Pierogowe. Konkurs na najlepszy przysmak wygrało KGW z Kliszowa.

Kulinarne wydarzenie powróciło po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa i – tak jak w latach ubiegłych – zgromadziło szerokie grono smakoszy pierogów. Na stołach zagościły nie tylko pierogi przygotowane na wiele sposobów, ale także inne przysmaki tradycyjnej kuchni polskiej. Za ich przygotowanie odpowiedzialne były stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich zgłoszone do udziału w mistrzostwach.

- Cieszę się, że po raz kolejny panie zrzeszone w kołach i stowarzyszeniach zechciały odpowiedzieć na zaproszenie organizatorek i tak licznie dołączyły do konkursu. Wszystkie pierogi, których miałem okazję spróbować były znakomite i już teraz wiem, że wybór zwycięzcy będzie bardzo trudnym zadaniem - podkreślał podczas otwarcia uroczystości Stanisław Lonczak, Starosta Powiatu Mieleckiego.

To właśnie starosta wybrany został przewodniczącym komisji, której zadaniem było wyłonienie najpyszniejszych spośród przygotowanych pierogów. Wraz z nim decyzję o przyznaniu lauru podjęli: Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Bogusław Peret, Radny Rady Powiatu Mieleckiego Kacper Głaz, Wójt Gminy Borowa Stanisław Mieszkowski, Przewodniczący Rady Gminy Borowa Mieczysław Wiącek, Dyrektor GOK w Borowej Agnieszka Adamczyk oraz Monika Węgrzyn – pracownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w mieleckim starostwie.

Po długich naradach zwycięstwo w mistrzostwach przyznano ostatecznie KGW Kliszów. Drugie miejsce zajęły ex aequo Stowarzyszenie Frezja z Woli Pławskiej oraz Stowarzyszenie Gracja z Czermina, trzecie: KGW Gawłuszowice. Przyznano także wyróżniania dla stowarzyszeń: KGW Borowa, KGW Brzyście, KGW Wola Chorzelowska, KGW Pławo, KGW Czajkowa, Stowarzyszenie Sadkowianki, KGW Gliny Małe. Gratulacje na ręce zwycięzców i wyróżnionych przekazał starosta Stanisław Lonczak wspólnie z pozostałymi członkami komisji konkursowej.

Organizację wydarzenia już po raz kolejny wsparły środki przyznane przez władze samorządowe Powiatu Mieleckiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych o charakterze pożytku publicznego.