Dzień Europy w Elektryku

15.05.2024 Kategoria: Edukacja

W dniu 10 maja 2024 r. w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu uroczyście obchodzono Dzień Europy, który został połączony z Europejskim Dniem Sportu.

Dzień Europy świętujemy co roku 9 maja, po to aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana. W Zespole Szkół, z racji trwających egzaminów maturalnych, obchody zostały przesunięte o jeden dzień. Zaplanowano wiele działań, konkursów i niespodzianek dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Gościem honorowym uroczystości była Paulina Sowa reprezentująca biuro posłanki do Parlamentu Europejskiego - Elżbiety Łukacijewskiej, która ufundowała dla uczestników wydarzenia atrakcyjne nagrody.

Część oficjalna Dnia Europy w Elektryku rozpoczęła się na małej sali gimnastycznej, gdzie zgromadzoną młodzież i gości powitał Dyrektor szkoły – pan Janusz Kotarba. Wspólnie wysłuchano hymnu Unii Europejskiej, a następnie wystąpił szkolny zespół muzyczny „Elektryk”. Zespół, w skład którego wchodzą: Tomasz Szczur ( kl. 3A) , Kamil Kozioł i Krystian Baum ( kl. 2C) oraz Damian Kulik ( kl. 2D), przy muzycznym wsparciu nauczycieli – Macieja Fijałkowskiego i Andrzeja Kozaka, wykonał kilka znanych utworów z repertuaru polskich artystów sceny rozrywkowej.

Zgromadzeni na sali uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę, opowiadającą o historii Unii Europejskiej.

Druga wirtualna wystawa była do obejrzenia w auli szkolnej, gdzie odbywały się dwa konkursy: pierwszy poświęcony 20. rocznicy wejścia Polski do UE i drugi dotyczący 25.rocznicy wejścia Polski do NATO. Wystawy i konkursy zorganizowały panie: Lucyna Rybak, Anna Bajor i Laura Chorzępa.

Wyniki:

Konkurs 20. rocznica wejścia Polski do UE
• I miejsce - Maksymilian Wolak - kl. 2C
• II miejsce - Kacper Skrzyński - kl. I A
• III miejsce - Oliwier Mazgaj - kl. IA
• Wyróżnienia: Kacper Babula - kl. 2E i Leon Kwiatkowski - kl. 2B

Konkurs 25.rocznica wejścia Polski do NATO
• I miejsce - Kacper Skrzyński - kl. IA
• II miejsce - Jan Bogdan - kl. 4D
• III miejsce ex aequo – Przemysław Dul z kl. IIC i Michał Jarosz z kl. 2E

W ramach obchodów Dnia Europy, na boisku szkolnym odbył się kolejny konkurs, tym razem plastyczny pt.: „Polska w Unii Europejskiej”. Organizatorki to panie: Dorota Kania-Pomykała i Adriana Jewuła.
• I miejsce w tym konkursie zajął zespół z kl. 1D ( Izabela Hajnas, Julia Cisło, Paulina Hocheker i Oliwia Nośko )
• II miejsce ex aequo zajęli Mikołaj Burczy z kl. 2K i Tomasz Cieśla z kl. 4C
• III miejsce zespól z kl. 3A ( Konrad Kozioł, Michał Dąbrowski i Karol Puzio)
• Wyróżnienie – Martyna Wąż z kl. 1M

Tego dnia, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Sportu, nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali zawody sportowe w różnych dyscyplinach oraz bieg na 1500 m o Puchar Dyrektora Szkoły. Część rozgrywek odbywała się na salach gimnastycznych w Zespole Szkół , natomiast biegi i rozgrywki piłki nożnej rozegrano na Stadionie Gryf.

Wyniki:

Piłka nożna – turniej małych gier 6x6 chłopcy ( organizacja: Roman Gruszecki)
• I miejsce IK
• II miejsce - klasa 4C
• III miejsce - klasa 2B
Królem strzelców został Szymon Szeliga z kl. 2B ( 5 goli!)

Tenis stołowy chłopców (organizacja: Paweł Jajko)
• I miejsce – Wiktor Rżany - kl. 2B
• II miejsce – Artur Wolak - kl. 2A
• III miejsce – Łukasz Zasowski - kl. 4C

Bieg na 1500 m chłopcy (organizacja: Paweł Jajko i Bartosz Dulik)
• I miejsce i Puchar Dyrektora Szkoły -Maksymilian Groele - kl. 2K
• II miejsce – Karol Kapel - kl. 1A
• III miejsce – Nicolas Jurkowski - kl. 3K

Piłka siatkowa dziewcząt ( organizacja Marek Szwaja)
I miejsce - klasa IF

W ramach Europejskiego Dnia Sportu, Paweł Mrozik przeprowadził Konkurs Wiedzy o Sporcie i Kulturze Fizycznej. W tym konkursie I miejsce ex aequo zajęli: Iwona Jurkowska - kl. 1M, Jakub Bogdan - kl. 2C, Paweł Sabaj z kl. 1C oraz reprezentantka Grona Pedagogicznego - Beata Gruszecka.

Na uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych gości czekało wiele różnych atrakcji. Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa pojazdów zabytkowych , które zostały udostępnione przez firmę MKT SERWIS oraz Pawła Kolba - nauczyciela ZS, z jego prywatnej kolekcji. Pokaz musztry paradnej prezentowali uczniowie klas wojskowych w ZS. Były też występy cheerleaderek i wspólny taniec belgijki.

Dla wszystkich chętnych, którzy chcieli się zrelaksować w promieniach majowego słońca, ustawiono leżaki udostępnione przez firmę Energia Euro Park. Były też lody od firmy Froneri i pyszna zalewajka przygotowana przez zaprzyjaźnione Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu. Na placu szkolnym odbyła się też prezentacja firm partnerskich Zespołu Szkół: Firmy Energia Euro Park oraz firmy Kronospan Mielec, która sfinansowała poczęstunek dla uczestników wydarzenia. Swoje stoisko prezentowało również Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu.

Informacja nadesłana: ZS im. prof. Groszkowskiego