Wspólnie wybudują pomnik Żołnierzy Wyklętych

04.05.2018 Kategoria: Kultura

Zarząd mieleckiej NSZZ „Solidarność” w ramach działań w mieleckim Obywatelskim Komitecie Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości podjął decyzję o włączeniu się w inicjatywę klubu historycznego Prawda i Pamięć dotyczącą budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu.

Związkowcy przeprowadzili wewnętrzną kwestę , dzięki której udało się zebrać kwotę 4160 zł. Pieniądze w całości zasiliły konto inicjatorów budowy pomnika, który usytuowany będzie przy zboczu Górki Cyrankowskiej, nad Aleją Niepodległości.

Jako związek zawodowy chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na znamienny fakt. Wszyscy tworzący NSZZ „Solidarność” i aktywnie działający na rzecz walki o demokratyczną Polskę jesteśmy teraz spadkobiercami ideowymi Żołnierzy Niezłomnych. Żołnierze Wyklęci, podobnie jak ludzie „Solidarności”, walczyli o wolną Ojczyznę i choć w tej walce polegli, to ich marzenia o wolnym kraju ziściły się.

Dziś jesteśmy winni Tym, którzy walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą szczególną pamięć. Bądźmy wierni słowom Adama Mickiewicza – „Jeśli zapomnę o Nich … co życie oddali za Ojczyznę , Ty Boże zapomnij o mnie”.

Wykaz organizacji wchodzących w skład mieleckiego Oddziału Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, które czynnie włączyły się we wsparcie finansowe budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu:

1. Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „ Solidarność” w Rzeszowie , przewodniczący Roman Jakim
  2. NSZZ „Solidarność” PZL – Mielec , przewodniczący Marian Kokoszka
  3. NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania w Mielcu , przewodniczący Leszek Łanucha
  4. NSZZ „Solidarność” Banku PEKAO SA w Mielcu, przewodnicząca Urszula Gruszecka -Jędraszek
  5. NSZZ „Solidarność” w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, przewodnicząca Ewa Mokrzycka –Saj
  6. NSZZ „Solidarność” w Melex Spółka Z.o.o. w Mielcu, przewodniczący Roman Strzępka
  7. NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania w Radomyślu Wielkim, przewodnicząca Sabina Łachut
  8. NSZZ „Solidarność” w MPGK Mielec, przewodnicząca Urszula Malińska
  9. NSZZ „Solidarność” w Powiatowej Straży Pożarnej w Mielcu, przewodniczący Wojciech Świątek
  10. Komisja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” WSK PZL Mielec , przewodniczący Antoni Dutkiewicz
  11. NSZZ „Solidarność” w MPEC Mielec , przewodniczący Andrzej Zemmel
  12. NSZZ „Solidarność” w MZBM Mielec, przewodniczący Stanisław Tylec
  13. NSZZ „Solidarność” w Przedsiębiorstwie Robót Drogowych w Mielcu, przewodniczący Jerzy Bruździak
  14. NSZZ „Solidarność” w MKS Mielec, przewodniczący Mirosław Banasiak

Akcję koordynowali Leszek Łanucha i Marian Kokoszka.