„Mega lekcje” w ZST

03.03.2023 Kategoria: Edukacja

24 lutego w auli Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu odbyła się prezentacja innowacji pedagogicznej - całkowicie innych i nowatorskich lekcji nazwanych „Mega lekcjami”, których autorem i pomysłodawcą jest honorowy profesor oświaty Mieczysław Wilk.

Dwie zaprezentowane lekcje, prowadzone z grupą uczniów klasy 2LS kształcących się w zawodzie technik mechanik lotniczy, miały charakter powtórzenia oraz utrwalenia wiadomości i umiejętności z zakresu statyki i zginania.

Były to:
-„Mega lekcja 1” oparta na słynnym twierdzeniu Archimedesa :Dajcie mi punkt podparcia i dźwignię a poruszę Ziemię
-„Mega lekcja 2” – oparta na bajce O siedmiu braciach

Głównym celem obu lekcji było zaciekawienie, zainteresowanie i zafascynowanie młodzieży nauką bardzo ważnego i jednocześnie bardzo trudnego działu, jakim jest wytrzymałość materiałów – działu realizowanego na niemal każdym przedmiocie zawodowym branży mechanicznej (mechanika i wytrzymałość materiałów i konstrukcje maszyn w technikum oraz pracownia konstrukcji maszyn w szkole branżowej).

Mega lekcje obserwowało ponad 300 osób: młodzież klas ósmych szkół podstawowych wraz z nauczycielami, uczniowie technikum i szkoły branżowej, rodzice uczniów prezentujących lekcje, nauczyciele ZST w Mielcu oraz zaproszeni goście: Wicekurator oświaty w Rzeszowie Stanisław Fundakowski, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski, Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mielcu Grzegorz Piechota, Dyrektor Centrum Obsługi Jednostek Powiatu Mieleckiego Anna Adamczyk, a także dyrektorzy szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Mielecki oraz wicedyrektorzy ZST.

Prezentacja innowacji pedagogicznej została uwieczniona na zdjęciach i na kadrach filmowych dzięki nauczycielowi przedmiotów informatycznych Przemysławowi Madejowi.

Informacja i zdjęcia: ZST w Mielcu